ثبت شرکت و ثبت برند تخصص ماست

ثبت لوگو و علامت تجاری

28 دی 1401
دیدگاه ها غیر فعال

ثبت لوگو یا علامت تجاری، به معنای ثبت علامت یا ثبت لوگو برند مورد نظر، مطابق مراحل و راهنمای آن، جهت انحصاری کردن مالکیت علامت بوده و نحوه ثبت لوگو یا ثبت علائم تجاری، از طریق مراجعه به سامانه مالکیت معنوی می باشد. ممنوع نبودن علامت مورد نظر و عدم ثبت علامت، پیش از این، توسط شخص دیگر، از جمله شرایط ثبت علائم تجاری هستند. همچنین، مدارک مورد نیاز ثبت علائم تجاری، شامل کارت بازرگانی، به همراه کارت ملی ثبت کننده علامت تجاری می باشد که مدارک مورد نیاز تقریبا همانند ثبت برند تجاری می باشد.

مدت زمان انجام کار: 30 روز کاری

ثبت لوگو و علائم تجاری به چه معناست؟

بند الف ماده 30 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری، به تعریف علامت تجاری پرداخته است. « علامت، یعنی هر نشان قابل رویتی که بتواند، کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.» بر اساس این ماده، علائم تجاری، نشانی هستند که معرف یک کالا یا خدمات، در بازار تجارت آن کالا و خدمات، بوده و از همین رو، انتخاب دقیق آن، از اهمیت بسزایی، برخوردار است و باید در انتخاب آن، دقت نظر کافی به خرج داد.

صاحبان لوگو و علائم تجاری برای رسمیت بخشیدن قانونی به نام و نشان خود باید نشان خود را به ثبت برسانند. برندها می‌توانند یک طرح خاص، نماد، عبارت و یا نام باشند. برند ارائه دهنده خدمات با فروش محصول خواهد بود. نشان تجاری یا لوگو به طور کلی صفات و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد و با دیدن و شنیدن و حس کردن می‌توان آن را در ذهن ثبت کرد.

به دلیل تعداد تقاضای بالا و ارسال هر روزه تعداد زیادی اظهارنامه ثبت لوگو به اداره مالکیت معنوی ارائه و تعداد محدود کارشناسان اداره مالکیت معنوی، طبیعتاً با صف‌های طولانی بررسی اظهارنامه‌های ثبت علامت تجاری مواجه خواهید شد. در فرم درخواست مشاوره شما میتوانید اطلاعات برند یا لوگوی مورد نظرتان را جهت ثبت توسط ثبتیک وارد نمایید.

آیا ثبت برند و لوگو تفاوتی دارند؟!

نکته‌ای که در ارتباط با تفاوت ثبت برند و لوگو می‌توانیم به آن اشاره کنیم این است که لوگو معمولا تنها از طریق دیداری موجب یادآوری شرکت و محصولات به مشتریان خواهد بود. درحالی که برند علاوه بر یادآوری شرکت از طریق دیداری، از راه‌های دیگری مانند شنیداری نیز شرکت و محصولات را به یاد مشتری خواهد آورد.در هر صورت توجه داشته باشید که مراحل ثبت برند در هر دو موضوع ثبت لوگو و برند یکسان می‌باشد. هزینه ثبت برند نیز در هر دو مورد یکسان می‌باشد اما اگر قصد دارید که ثبت برند و لوگو را باهم انجام دهید ثبتیک برای شما تخفیف ویژه ای در نظر گرفته است.
در نهایت می‌توان گفت به عبارتی لوگو شکل یا تصویری از یک علامت خاص است که گاهاً به برندها الحاق می‌شوند.

مدارک مورد نیاز ثبت علامت تجاری

مدارک ثبت علائم تجاری

در قسمت های بعد، در خصوص نحوه ثبت علائم تجاری و ثبت برند همچنین مراحل ثبت علامت تجاری به همراه آموزش تصویری، توضیح دادیم و شرایط ثبت لوگو تجاری را ذکر کردیم. همچنین، گفتیم که همانند ثبت اختراع که سایت ثبت اختراع، برای آن طراحی شده، برای ثبت برند نیز، سامانه مالکیت معنوی، در نظر گرفته شده است. در این بخش، قصد داریم در خصوص مدارک ثبت علائم تجاری یا لوگو، در خصوص اشخاص حقیقی و حقوقی صحبت کنیم که عبارتند از:

مدارک مورد نیاز ثبت علائم تجاری حقیقی

 • شناسنامه و کارت ملی
 • کارت بازرگانی
 • مجوز فعالیت که می تواند، شامل پروانه کسب، جواز تاسیس یا هر مدرکی باشد که نمایانگر فعالیت در حوزه ای است که قصد ثبت برند در آن را دارید.
 • تصویر لوگو یا علامت درخواستی جهت ثبت، حداکثر در ابعاد 300 پیکسلی

مدارک مورد نیاز ثبت علائم تجاری حقوقی

 • شناسنامه و کارت ملی نماینده شخص حقوقی، به همراه وکالت نامه
 • روزنامه تاسیس شرکت و آخرین تغییرات اساس نامه شرکت که نباید از آن، بیش از دو سال گذشته باشد.
 • مجوز فعالیت، نظیر جواز تاسیس یا هر مدرکی که نمایانگر فعالیت در حوزه ای است که قصد ثبت برند در آن را دارید.
 • کارت بازرگانی
 • تصویر لوگو یا علامت تجاری درخواستی، حداکثر در ابعاد 300 پیکسل

نکته مهم: در صورتی که نام برند یا علامت شرکت لاتین باشد نیاز به کارت بازرگانی می باشد.

نحوه ثبت علامت تجاری

در این قسمت نحوه ثبت علائم تجاری را همراه با راهنمای کامل تصویری ثبت برند و لوگو تجاری در سامانه مالکیت معنوی، آموزش می دهیم. جهت ثبت علائم تجاری، بر اساس راهنمای کامل آن، ابتدا باید به آدرس سامانه ثبت علائم تجاری، یعنی ipm.ssaa.ir مراجعه کرد. نحوه ثبت علائم تجاری، مطابق آموزش مراحل و راهنمای کامل زیر می باشد:

 • در ابتدا، باید آدرس ipm.ssaa.ir یا عبارت “سامانه مالکیت معنوی” را در مرورگر خود، جست و جو نموده تا وارد صفحه ای، مشابه تصویر زیر شوید. پس از ورود به سامانه، از قسمت سمت چپ صفحه، گزینه ثبت نام متقاضی یا ورود اعضا را انتخاب کنید.
راهنمای ثبت برند تجاری در ایران
 • در این مرحله از آموزش مراحل نحوه ثبت لوگو، نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید و گزینه ورود به سامانه را انتخاب نمایید. چنانچه پیش از این، اقدام به عضویت در سامانه مالکیت معنوی نکرده اید، در ابتدا، ثبت نام در این سامانه را انجام دهید.
ثبت نام سامانه مالکیت معنوی
 • پس از ورود به پرتال شخصی خودتان در سامانه مالکیت معنوی، از منوی سمت راست صفحه، گزینه ثبت اظهارنامه علامت تجاری را انتخاب کنید.
پنل کاربری سامانه مالکیت معنوی
 • در این گام از آموزش مراحل ثبت علامت تجاری، با قبول و پذیرش تعهدنامه نمایش داده شده، به مرحله بعد بروید.
ثبت اظهارنامه علائم تجاری
 • در این مرحله از راهنمای مراحل ثبت علائم تجاری، از قسمت نوع اظهارنامه، گزینه ثبت اظهارنامه جدید را انتخاب کنید.
ثبت اظهارنامه جدید علائم تجاری
 • در این قسمت، باید، اطلاعات علامت یا برند خود، نظیر رنگ، خصوصیات علامت و سایر موارد مورد نیاز را توصیف کنید و اطلاعات را در کادر مربوط به هر بخش، وارد نمایید.
توصیف علامت تجاری در سامانه ثبت برند
 • پس از تکمیل اطلاعات مربوط به علامت مورد نظر، باید، به انتخاب کالا یا خدماتی که مجوز آن ها را دارید، بپردازید.
انتخاب کالا یا خدمات در سامانه مالکیت معنوی
 • در این گام، باید اقدام به وارد کردن اطلاعات مالک اظهارنامه، یعنی شخصی که درخواست ثبت اظهارنامه به نام او بوده و مجوز فعالیت نیز به نام او است، بپردازید.
وارد کردن اطلاعات صاحب برند
 • پس از ثبت اطلاعات مربوط به مالک برند و در صورت لزوم، معرفی شخص جدیدی در کنار وی، به عنوان مالک دوم علامت تجاری یا برند، با ذکر درصد، می توانید اقدام به بارگذاری ضمائم اظهارنامه خود نموده و گزینه ثبت نهایی و پرداخت هزینه را انتخاب کنید و پس از پرداخت هزینه، به شما یک کد رهگیری داده شود و باید آن کد را نزد خود نگهداری نمایید.
ثبت نهاییی اظهارنامه علائم تجاری
 • پس از طی کردن این مراحل، اظهارنامه ثبت شده، در کارتابل عمومی شما، در سامانه مالکیت معنوی، موجود خواهد بود و می توانید از طریق کارتابل عمومی خود، اقدام به پیگیری آن نمایید.


5/5 - (3 امتیاز)

درخواست مشاوره

نام و نام خانوادگی