ثبت شرکت و ثبت برند تخصص ماست

ثبت برند لاتین

15 آذر 1401

اگر نام تجاری یا برند شما در زبان فارسی معنایی نداشته باشد یا بخواهید واژه‌ای فارسی را به خطی غیرفارسی در نشان تجاری‌تان (لوگو انگلیسی) بنویسید، باید ثبت برند لاتین درخواست دهید. که به صورت خلاصه به کلماتی که ریشه در زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و عربی دارند و به زبان فارسی معنایی ندارند، برند لاتین یا انگلیسی محسوب می‌شوند. که مراحل ثبت آن تا حد بسیار زیادی شبیه به ثبت برند فارسی می باشد.

مدت زمان انجام کار: حدودا 30 روز کاری

ثبت برند لاتین یا انگلیسی در ایران به چه صورت است؟

ثبت برند انگلیسی در اداره ثبت مالکیت معنوی انجام می شود و تقاضانامه ها از سرتاسر ایران به این اداره ارسال می گردد. از سال 1401 فرایند ثبت برند الکترونیکی است و درخواست ثبت برند که در نوشته راهنمای ثبت برند در ایران به صورت کامل توضیح داده شده است که مراحل ثبت برند انگلیسی بسیار شبیه به ثبت برند فارسی می باشد.

هر شخصی که بخواهد علامت تجاری و برند خود را تحت حمایت قانون قرار بدهد باید برای ثبت برند در ایران و یا حتی در سطح جهانی ثبت برند مادرید اقدام نماید. از مهم ترین دلایلی که ضروری بودن ثبت برند را موجب می شود مساله سوء استفاده یا استفاده بی اجازه از برند است. مثلا اگر برند شما را به بدون اجازه بر روی کالا یا خدمات خود استفاده نمایند با داشتن سند برند می توانید از او شکایت نمایید و بر اساس قانون بنر یا محصولات آن را جمع آوری نمایید.

شرایط ثبت برند لاتین

شرایط ثبت برند لاتین

  • داشتن کارت بازرگانی، از مهم ترین مدارک مورد نیاز است زیرا جهت ثبت برند لاتین چه کلمه مورد نظر فارسی بوده و با فونت لاتین نوشته شود و یا اینکه خود کلمه ریشه لاتین داشته باشد، تفاوتی در وجود کارت بازرگانی نیست.
  • کارت ملی و شناسنامه فرد حقیقی یا روزنامه رسمی شخص حقوقی
  • نام برند و لوگو در سایز مشخص شده
  • انتخاب کالا و خدماتی که ارائه می گردد

ثبت برند لاتین بدون کارت بازرگانی

اخذ کارت بازرگانی دلالت بر فعالیت بازرگانی یعنی واردات و صادرات دارد. باید در درخواست خود به اداره ثبت مالکیت معنوی این مورد را ذکر نمایید.

البته می توان در صورت نداشتن کارت بازرگانی با استفاده از کارت بازرگانی شخص دیگری به انضمام مدارک شخصی و یا شرکتی خود اقدام به ثبت برند نمود.

چرا باید برند انگلیسی یا لاتین را ثبت کرد؟

دلایل مختلفی برای تمایل افراد به ثبت برند به زبان انگلیسی وجود دارد. کارت بازرگانی یکی از مهم ترین مدارک ثبت برند انگلیسی است مشتریان شما اطمینان بیشتری به معامله با شماخواهند داشت .
نام تجاری انگلیسی در بازار امروز ایران توجه بیشتری را برای مخاطبان خود جلب می نماید و مردم علاقمند به استفاده از کالاهایی می باشند که نام برند انگلیسی داشته باشند و همچنین بسته بندی خوشگل تر و با کیفیت تر داشته باشند. جهت ثبت برند بین المللی بهتر است نام انگلیسی داشته باشیم هرچند ضرورتی ندارد.
انتخاب نام برند انگلیسی فرانسوی و یا هر زبانی غیر از فارسی به سیاست تجاری شما و بازار هدف شما بستگی دارد.
اگر قصد دارید کالای خود را به خارج از مرز های ایران بفرستید قطعا یک برند انگلیسی به دلیل اینکه زبان اول دنیا است اهمیت بیشتری دارد و کارخانه های تولید کننده و بازار های اقتصادی رغبت بیشتری به کار با یک برند تجاری انگلیسی دارند.
برخی افراد از ابتدا اقدام به ثبت برند به زبان انگلیسی می کنند ولی برخی برند به زبان فارسی دارند و حالا میخواهند همان را به انگلیسی هم ثبت کنند.

استعلام برند لاتین

استعلام برند لاتین

از مهم‌ترین تفاوت ثبت برند لاتین با فارسی می توان به این مورد اشاره کرد که این نوع علائم تجاری را باید به صورت بین‌المللی استعلام کرد، تا از تکراری نبودن آنها اطمینان حاصل کرد. برای این منظور، باید به موافقت‌نامه تریپس وابسته به سازمان تجارت جهانی یا کنوانسیون مادرید وابسته به سازمان جهانی مالکیت معنوی مراجعه کرد.

باید توجه داشت که ثبت برند لاتین با ثبت جهانی برند یکسان نیست. متقاضیان ثبت بین‌المللی برند باید پس از ثبت علائم تجاری لاتین در داخل کشور، برای ثبت برند تحت یکی از موافقت‌نامه‌های مذکور اقدام نمایند.

در پروتکل مادرید اشخاص باید برند خود را ابتدا در کشور مبدأ به ثبت برسانند و سپس مقاصد تجاری خود را در میان کشورهای عضو مادرید انتخاب کنند و برای فعالیت در آنها درخواست دهند.


# برچسب ها:
5/5 - (27 امتیاز)

درخواست مشاوره

نام و نام خانوادگی