ثبت شرکت و ثبت برند تخصص ماست

ثبت شرکت

12 شهریور 1401
دیدگاه ها غیر فعال

از مهم ترین دغدغه های هر شخص یا افرادی که دارای کسب و کاری هستند و می خواهند آن را گسترده و قانونی کنند و یا میخواهند کسب و کاری را راه اندازی کنند و نیاز به تشکیل یک شرکت می کند دانستن مراحل ثبت شرکت، مدارک و شرایط مورد نیاز برای ثبت شرکت است. در این مطلب از 0 تا 100 ثبت شرکت در ایران آموزش داده شده است.

مدت زمان انجام کار: حدودا 7 روز کاری

چرا باید ثبت شرکت کنیم؟

کلمه شرکت به معنی “همکاری” است که با کلمات شریک و شراکت هم خانواده است. همچنین ترجمه کلمه ثبت شرکت به انگلیسی (Company registration) می باشد. حال چرا باید شرکت ثبت کنیم؟

ثبت شرکت اولین قدم برای رسمیت بخشیدن به کسب و کار و شراکت با اشخاص و یا شرکت های دیگر است. تاسیس شرکت علاوه بر وجهه رسمی، مزایای بسیاری نیز دارد.

از نظر معنای لغوی شرکت به معنای شریک شدن و همدست شدن است از دید حقوقی معنی شرکت را می توان به توافق و اجتماع اشخاص (2 یا چند نفر) که بسته به نوع شرکت مشخص می شود و در ادامه در باره انواع شرکت ها توضیح داده می شود می گویند که به صورت شریک جهت همکاری اقتصادی رسمی تشکیل می شود.

در این مجموعه ای از شرکا آن را شخصیت حقوقی می نامند، افراد در راستای رسیدن به اهداف مشترکشان فعالیت های اقتصادی (و گاهی فعالیت های غیر اقتصادی) انجام می دهند و با محاسبه درآمد و کسر هزینه های انجام گرفته ( تقسیم سود حاصل از سرمایه گذاری ) سود باقیمانده بین اعضای شرکت تقسیم می شود.

به مهنای ساده تر شرکت قراردادی است که اشخاص حقیقی و همچنین حقوقی بین خود به امضا می رسانند تا در چهارچوب خاصی از قوانین تعریف شده یا همان اساسنامه شرکت عمل نمایند.

انواع شرکت ها و مقایسه آنها با یکدیگر

انواع شرکت ها در ایران

انواع شرکت ها در ایران

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه نوع شرکتی مورد نیاز دارید برای ثبت در ادامه انواع شرکت ها را به شما معرفی می کنیم و باهم مقایسه می کنیم.

شرکت ها به طور کلی به دو نوع شرکت های تجاری و شرکت های مدنی تقسیم می شوند.

شرکت های تجاری تحت قوانین تجاری با هدف جذب سود و منفعت اقتصادی و تقسیم آن میان اعضا تشکیل می شوند و کلیه ی فعالیت های شرکت پیرامون امور تجاری و بازرگانی شکل می گیرد.

شرکت تجاری به هفت نوع تقسیم بندی می شود که اکثر افراد انواع شرکت را بر این هفت نوع می شناسند.

 • شرکت مسئولیت محدود
 • شرکت سهامی( دو نوع دارد: شرکت سهامی خاص و شرکت سهامی عام )
 • شرکت مختلط غیر سهامی
 • شرکت مختلط سهامی
 • شرکت تضامنی
 • شرکت نسبی
 • شرکت تعاونی تولید و مصرف

شرکت مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود از شرکت های تجاری است و بسیاری از افراد ترجیه می دهند که اقدام به ثبت این نوع شرکت نمایند

افرادی که قصد ثبت شرکت بازرگانی را دارند شرکت مسئولیت محدود را انتخاب می کنند. حداقل سرمایه برای ثبت این نوع شرکت ها یک میلیون ریال در نظر گرفته شده است و نیاز به بلوکه کردن درصدی از سرمایه در بانک نیست.

به طور کلی شرکت های مسئولیت محدود دارای خصوصیات زیر می باشند

 • حداقل با دو نفر عضو تشکیل می شوند
 • حد اقل سرمایه برای ثبت شرکت مسئولیت محدود 1 میلیون تومان می باشد
 • مدت مسئولیت هیئت مدیره در این نوع شرکت می تواند نامحدود باشد
 • مسئولیت شرکاء در شرکت با مسئولیت محدود تا سقف میزان سرمایه است

شرکت سهامی

شرکت های سهامی به دو نوع شرکت های سهامی خاص و سهامی عام تقسیم می شوند

یکی دیگر از انوع شرکت ها در ایران شرکت های سهامی خاص هستند که در ایران اکثر شرکت های ثبت شده سهامی خاص و مسئولیت محدود می باشند

به طور کلی شرکت های سهامی خاص دارای خصوصیات زیر می باشند

 • شرکت های سهامی خاص با حداقل 3 نفر عضو و 2 نفر یازرس تشکیل می شوند
 • حد اقل سرمایه برای ثبت شرکت 100 هزار تومان می باشد
 • حداقل 35% سرمایه اولیه در پروسه ثبت شرکت می بایست بلوکه شود
 • مدت اعتبار مسئولیت اعضای هیئت مدیره حداکثر 2 سال می باشد
 • مدت اعتبار بازرسین حداکثر 1 سال می باشد
 • وجود سمت های مدیرعامل، رئیس هیئت مدیره و نائب رئیس در این نوع شرکت ها اجباری است
 • مسئولیت شرکا در قبال بدهی شرکت به نسبت سهام آنها است

شرکت مختلط غیر سهامی

شرکت مختلط غیر سهامی شرکتی است که برای انجام امور تجاری تحت نام مخصوصی بین یک یا چند نفر شریک ضامن و یک یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود بدون انتشار سهام تشکیل می شود.

شرکت مختلط سهامی

شرکت مختلط سهامی نوعی شرکت است که تحت نام مخصوصی بین یک عده شرکای سهامی و 1 یا چند نفر شریک ضامن تشکیل می شود.

شرکت تضامنی

شرکت تضامنی یکی دیگر از انواع شرکت است که تحت نام مخصوصی جهت انجام امور تجاری بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل میشود. به طوری که اگر دارایی شرکت برای ادای قروض و تعهدات شرکت کافی نباشد هریک از اعضای شرکت به تنهایی مسئول پرداخت تمام قروض و تعهدات شرکت در مقابل افراد ثالث هستند.

شرکت نسبی

شرکت نسبی یکی دیگر از انواع شرکت ها است که برای انجام امور تجاری تحت نام مخصوصی بین دو یا چند نفر تشکیل می شود و مسئولیت هریک از شرکاء به میزان سرمایه ی آنها در شرکت می باشد.

شرکت تعاونی تولید و مصرف

شرکت تعاونی نوعی دیگر از شرکت ها در ایران است که با اهداف هفت گانه ی مندرج در قانون بخش تعاونی با قید واژه ی تعاونی تشکیل می شود و جهت تشکیل آن حداقل هفت نفر با تابعیت ایرانی باید حضور داشته باشند.

سوالات متداول

 • هزینه ثبت شرکت چقدر است؟

با توجه به اینکه مجموعه ثبتیک ثبت شرکت را به صورت صفر تا صد با پرداخت هزینه روزنامه رسمی و سایر هزینه های قانونی انجام می دهد به تر است که با تماس از همکاران ثبتیک قبل از اقدام استعلام قیمت نمایید

 • کدام نوع شرکت بهتر است؟

انواع شرکت ها با توجه به نیاز و کسب و کار آن شرکت انتخاب میگردد برای راهنمایی بهتر در رابطه با انتخاب نوع شرکت می توانید از کارشناسان ثبتیک مشاوره بگیرید

 • زمان لازم برای ثبت شرکت چقدر است؟

ثبت شرکت در مجموعه ثبتیک در کمتر از 7 روز کاری انجام می شود در صورتی که مدارک و اطلاعات از جانب شما فراهم گردد و سریعا برای کارشناسان ما ارسال گردد

5/5 - (8 امتیاز)

درخواست مشاوره

نام و نام خانوادگی