ثبت شرکت و ثبت برند تخصص ماست

ثبت برند تجاری در ایران

7 آبان 1401
دیدگاه ها غیر فعال

برند در ایران و جهان به محصول یا خدمتی گفته می شود که اعتبار و ارزشی داشته باشد و هرچقدر این اعتبار و ارزش بالا تر باشد آن برند موفق تر است. ما در این مطلب شما را راهنمایی میکنیم که برند چیست، ثبت برند و علامت تجاری در ایران و جهان چه مزایایی برای صاحب آن ایجاد می کند، مراحل ثبت برند تجاری در ایران ، برای ثبت برند چه اقداماتی لاید انجام داد.

راهنمای ثبت برند

یکی از اصلی ترین وظایف صاحب هر کسب و کار چه شخص حقیقی و یا حقوقی پیدا کردن راهی برای جلب توجه مشتریان بازار هدف است. از جمله خصوصیات یک برند معروف می توان به رنگ بندی لوگو یا محصول، جذابیت و الهام بخش بودن نام آن و… اشاره کرد.

تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی بعد از شروع فعالیت خود برای به دست آوردن بازار هدف و رقابت با سایر محصولات و خدمات نیاز به ثبت برند دارند.

مدت زمان انجام کار: حدودا 50 روز کاری

برند چیست؟ ثبت برند چیست؟

برند چيست؟

از مهمترین وظایفی که هر شخص صاحب کسب و کار یا شرکت برای اینکه بتواند مخاطبان زیادی از بازار هدف خود جذب کند این است که یک برند مناسب برای محصول یا خدمات خود انتخاب کند.

ثبت برند به صورت لاتین و فارسی در فروش کالا و خدمات و یا فعالیت های اقتصادی و غیره استفاده می شود و نشان قانونی یک شخص یا شرکت می باشد. در حقیقت برند شما یک نام و تشکیل شده از چند کلمه می باشد که ویژگی ها و مفاهیم احساسی را به خود گره زده است.

برند یا نام تجاری همان نشان و علامتی است که به صورت فارسی یا لاتین در فعالیت های اقتصادی، کالاها، خدمات و… استفاده می شود.

کلمه برند به انگلیسی (Brand) به عنوان نام قانونی نشان تجاری یک طرح ، نماد ، عبارت ، نام و … است که ارائه دهنده خدمات با فروش محصول خاصی است که به وسیله آن از سایر محصولات مشابه متمایز می شود. نشان تجاری یا برند همان چیزی است که مخاطب ،صفات و ویژگی های آن را با دیدن ،شنیدن ،حس کردن و……… به صورت ذهنی ،دیداری و یا شنیداری در ذهن و قلب خود تداعی می کند.

در واقع برند شامل همه احساسات مفاهیم و ویژگی هایی است که با یک نام گره خورده است.

از نظر مصرف کننده خرید از یک برند یعنی: کیفیت بالا ،خطر پذیری کمتر،سپردن مسئولیت به تولید کننده ،وسیله ای نمادین برای اظهار شخصیت .

هدف از ثبت لوگو یا علامت چیست؟

هر برند یا علامت تجاری از طریق حصول اطمینان برای شناختن کالا ها و خدمات به دیگران مبنی بر استفاده از آن در صورت پرداخت مبلغ، صاحب اثر را محافظت می کند.

مدت زمان این حفاظت متفاوت است ولی آرم تجاری قابلیت تمدید شدن نامحدود توسط پرداخت مبلغ مربوطه را دارد یعنی با پرداخت مبلغی که از سوی اداره مالکیت معنوی مشخص می شود می توان لوگو یا علامت تجاری حود را به مدت نامحدود ثبت کرد.

در اکثر کشور ها اگر فردی دیگر از لوگو تجاری شما استفاده نماید می توانید درخواست توقف کسب و کار او را نمایید و ثبت برند در ایران نیز چنین مزایایی دارد.

علائم تجاری با رسمی شدن و دادن سود اقتصادی به صاحبان آن ها در سطح جهانی سرمایه گذاری کرده و این ابتکار را ترویج می دهد.

مراحل ثبت برند در ایران

1) انتخاب نام برند

هر وقت از ثبت برند و برندسازی صحبت می‌شود، انتخاب نام برند و لوگو مرتبط به عنوان دغدغه‌ی مهم مورد توجه قرار می‌گیرد.

همه ما می‌دانیم که برند، فراتر از یک نام است و برندسازی فرایندی زمان‌بر و چندوجهی است که انتخاب اسم برند صرفاً نخستین گام در این مسیر طولانی و دشوار محسوب می‌شود.

با این حال نباید از اهمیت انتخاب نام مناسب غافل شویم. وقتی قرار است سال‌ها و شاید دهه‌ها با یک برند زندگی کنیم و با آن کار کنیم و آن را در معرض چشم و گوش مخاطبان خود قرار دهیم، منطقی است در انتخاب نام برند وسواس به خرج دهیم و به سادگی از کنار این کار نگذریم.

نکته: انتخاب نام برند قاعده و فرایند مشخصی ندارد

بر خلاف آن‌چه در برخی سایت‌ها یا کتاب‌ها می‌بینیم، نمی‌توانیم بگوییم انتخاب نام برند مثلاً سه یا پنج یا هفت مرحله دارد و اگر این مراحل را گام به گام طی کنید، نام تجاری شما ناگهان پدیدار می‌شود و می‌توانید آن را اعلام کنید.

کافی است کمی به برندهای معروف ایران و جهان و نام‌هایی که برای برندها انتخاب شده نگاه کنید تا ببینید اصول انتخاب برند را نمی‌توان به سادگی در قالب یک چارچوب مشخص گنجاند و بیان کرد.

در نهایت باید به این موضوع توجه داشت که نام های انتخاب شده باید شرایط زیر را داشته باشند:

  • قابل ثبت باشند که در این راستا همکاران ما شما را راهنمایی میکنند.
  • نام برند مورد نظر قبلا ثبت نشده باشد

2) استعلام نام برند

پس از انتخاب نام برند قبل از هرگونه اقدامی باید  از نام انتخاب شده استعلام گرفت که این کار را تیم ثبتیک به صورت رایگان برای شما انجام می دهند.

استعلام از نام برند قطعی نبوده و حدودا درست است اما کارشناسان ما نام انتخابی شما را با طبقات مختلف برند ها جست و جو میکنند و با تجربه خود باعث می شوند که نام شما با شایر نام ها به تشابه نخورد و شانس ثبت نام انتخاب شده را بیشتر میکند و با اطمینان بیشتری می توان اقدام به ثبت برند نمود

3) تهیه مدارک لازم ثبت برند

پس از گذراندن مراحل قبلی می بایستی مدارک مورد نیاز را که کارشناسان ما به شما اطلاع می دهند جمع آوری نمایید و برای کارشناسان ما ارسال کنید تا فرآیند اصلی آغاز گردد

4) ثبت اظهارنامه در سامانه مالکیت معنوی

در حقیقت فرآیند اصلی ثبت برند از این مرحله شروع می شود که کارشناسان ما ثبت نام اولیه را در سامانه برند انجام میدهند و اظهارنامه ثبت برند را در سامانه تکمیل میکنند

5) انتخاب طبقات برند

یکی دیگر از مهم ترین موارد ثبت برند انتخاب طبقات برند می باشد که کارشناسان ما با تجربه خود شما را راهنمایی می کنند تا طبقات برند خود را به درستی انتخات نمایید تا با برند های دیگر تشابه نداشته باشید و در طول زمان به مشکل برخورد نکنید.

6) تایید مدارک و اظهارنامه برند در دفترخانه

در این مرحله صاحب برند می بایستی با در دست داشتن مدارک هویتی و پرینت اظهارنامه خود به دفترخانه مراجعه کند تا مدارک بارگذاری شده و اظهارنامه خود را تایید کنند

7) پرداخت هزینه اظهارنامه در سامانه مالکیت معنوی

در این مرحله کارشناسان ما هزینه های اظهارنامه را در سامانه پرداخت می کنند و ارسال نهایی

8) پیگیری جواب سامانه

در این مرحله پرونده در گردش کار اداره مالکیت معنوی قرار دارد و کارشناسان ما پیگیری می نمایند پرونده در چه وضعیتب قرار دارد که در صورت نیاز به رفع ایراد آن را برطرف می کنند و جواب را به شما اطلاع می دهند

9) چاپ آگهی تقاضای ثبت در روزنامه رسمی

پس از بررسی اظهارنامه شما توسط کارشناسان اداره مالکیت معنوی در مدت 10 الی 15 روز، در صورتی که ثبت برند شما بلامانع تشخیص داده شود، درخواست ثبت برند شما به روزنامه رسمی ارسال می شود. در اینجا بایستی هزینه روزنامه رسمی برای آگهی نوبت اول را بپردازید.

10) پرداخت حق الثبت برند

پس از پرداخت هزینه آگهی تقاضای ثبت به مدت 10 روز یا بیشتر اگر کسی نسبت به اظهارنامه ثبت برند شما اعتراضی نداشت پرداخت حق الثبت برند شما در سامانه باز می شود و می توانید پرداخت را انجام دهید.

11) پرداخت هزینه روزنامه رسمی دوم

بعد از گذراندن مراحل قبل و پرداخت حق الثبت برند، برند مورد نظر به شما تعلق می گیرد، اما نیاز است این موضوع به اطلاع عموم برسانید. پس برای بار دوم به عنوان آگهی رسمی ثبت علامت تجاری در روزنامه رسمی چاپ می شود که این برند ثبت گردید و مالکیت آن برای این شخص با شرکت است.

12) چاپ گواهی ثبت برند

از سال 1400 به بعد برای دریافت گواهی ثبت برند نیاز نیست که به صورت حضوری به اداره مالکیت معنوی مراجعه شود بلکه از طریق سامانه مالکیت معنوی این گواهی صادر می شود و صاحب برند می تواند آن را پرینت بگیرد و پیش خود نگه دارد

شرايط ثبت برند و علامت

شرایط ثبت برند و علامت تجاری چیست؟

شرایط ثبت برند و علامت تجاری این است که برای برند انتخاب شده خود در طبقه ای که می خواهید آن را ثبت کنید باید مجوزی مبنی بر اجازه نامه یا همان مجوز فعالیت در آن حوزه ی کاری داشته باشید و بر همین اساس آن را از طریق مراجع ذی صلاح دریافت و سپس برای اخذ برند به اداره ی علامت تجاری ارسال نمایید .

از دیگر شرایط ثبت برند در ایران می توان ارسال تمامی مدارک درخواستی و استعلام نام برند توجه داشته باشید حتما باید نام برند شما استعلام شود که این کار را کارشناسان ما به صورت رایگان اجام میدهند زیرا بدون استعلام نام برند مورد نظر شما ریسک شما برای ثبت بالا می رود و احتمال تشابه با سایر برند ها بسیار است .

اسم ها می تواند معنا و مفهوم خاصی نداشته باشند ، اما با شئونات اسلامی مغایرت نداشته باشند . معرف فعالیت شما باشد زیبا و دارای اصالت باشد.

مابقی شرایط و مراحل ثبت برند در ایران پیش تر به شما توضیح داده شده است که با رعایت آنها زمان ثبت برند و درصد ریسک خود را کمتر می نمایید.

 

اعتبار برند چقدر است؟

این سوال شاید برای همه به وجود آید که اعتبار برند ثبت شده چقدر است! اعتبار هر برند از زمانی که ثبت می شود به مدت 10 سال می باشد و به هیچ وجه کسی نمی تواند از آن اسم استفاده کند مگر با اجازه صاحب امتیاز برند

 

سوالات متداول

  • آیا پس از پایان اعتبار برند به کس دیگری تعلق می گیرد؟

خیر، پس از پایان اعتبار برند تا زمان معینی که به صاحب برند اعلام میشود فرصت داده می شود تا فرد اقدام به تمدید برند خود نماید در غیر این صورت آن برند در صورت ثبت به فرد دیگری داده می شود

  • آیا ثبت برند در ایران نیاز به مجوز دارد؟

بله، از سال 1400 به بعد با توجه به قانونی که از جانب اداره مالکیت معنوی صادر شده تمامی اشخاص حقیقی یا حقوقی که متقاضب ثبت برند هستند باید مجوز داشته باشند

  • هزینه ثبت برند چقدر است؟

با توجه به تغییرات روز به روز هزینه های قانونی قیمت ها هر روزه در حال نوسان هستند با توجه به این موضوع بهتر است از کارشناسان ما استعلام قیمت بگیرید

  • چرا باید برند را ثبت کرد؟

هر شخص یا شرکتی که محصول یا خدماتی را ارائه میدهد برای جلوگیری از سوء استفاده افراد سود جو می بایستی اقدام به ثبت برند نمایند و آنها را از بازار رقابتی خود کنار بزنند.

5/5 - (18 امتیاز)

درخواست مشاوره

نام و نام خانوادگی